Güneşten Korunmak

Güneşten korunmak konusu oldukça hassas ve dikkatli olunması gereken bir konu. Doğru bilinen o kadar çok yanlış var ki!

LR ın Güneş KoruyucularıGüneş; dünyamızı ısıtıp aydınlatan, yaşamı destekleyen güçlü bir kaynak.

Güneşin ülkemizi en çok ısıttığı ve etkilediği; tatilin, denizin, güneşin, dinlenmenin, rengarenk meyvelerin, dondurmanın, sıcak akşamların, bahçe sohbetlerinin, açık havanın tadını çıkarmak için sabırsızca beklediğimiz yaz mevsimi geliyor! Yazın keyfini çıkarırken ve bütün bu keyifli anları yaşarken sağlığımızı da unutmamalı, güneşin zararlı etkilerine karşı çocuklar başta olmak üzere kendimizi de koruma altına almalıyız.

Kıştan çıkıp baharı yaşamaya başladığımız bu günlerde içimizi kıpırdatan güneşin yaşantımızda pek çok olumlu etkisi olsa da, zararlı ultraviyole ışınlarından doğru bir şekilde korunamazsak güneş yanığı, erken cilt yaşlanması, cilt lekeleri ve cilt kanseri gibi pek çok önemli sorunla da karşılaşabiliriz.

Kendimizi ve sevdiklerimizi güneşin olası olumsuz etkilerinden korumak için hem doğru ve kaliteli güneş koruyucu ürünler kullanmalı hem de güneşten fiziki olarak korunmalıyız.  Özellikle saat 10:00- 16:00 arasında, güneş koruyucu kullanmadan,  güneş ışınlarının doğrudan etkisinden kaçınmalıyız.

Her cilt tipi birbirinden farklıdır, güneş ışınları da aynı şekildedir. Güneş şemsiyesi, t-shirt veya güneş şapkası güneş kreminin yerini tutmaz. Kendinizi güneşin uzun sürekli zararlarından korumak üzere gün ortasında yoğun güneş ışınlarından kaçının.

LR’ın Aloe Vera güneş bakım ürünleri; jel yapıdan sprey formuna kadar tüm cilt ihtiyaçlarını karşılayan farklı kullanım seçenekleri sunmaktadır. Bu ürünler oldukça yüksek miktarlarda aloe vera içerikleriyle zenginleştirilmiş olup ve günümüzün modern güneş koruyucularına duyulan ihtiyacı karşılar. Dengeli UVA ve UVB filtre oranları sunarlar, taşıdıkları UVA damgasıyla onaylanmaktadır. Güneş Işınlarına karşı koruma SPF 20 ila SPF 50 aralığında sağlanır.

UVA VE UVB Hakkında

Güneş; gözle görülebilen ışınlarının yanı sıra insanlar tarafından fark edilemeyen, kızılötesi düzeyde toprağa ulaşan ışımalar yapar. Bu ışımalar, fazla miktarlarda maruz kalındığında cilt için olumsuz etkilere yol açtığı için güneşlenirken bu ışınlardan korunmamız gerekir.

Güneşten dünyaya ulaşan 3 çeşit ultraviyole (UV) ışını vardır. Bunlar UVA, UVB ve UVC dir. UVC ışınları, ozon tabakası tarafından durdurulduğu için yeryüzüne ulaşmazlar, fakat UVA ve  UVB ışınları ulaşırlar.

Güneş ışımalarının yoğunluğu (UV indeksi) mevsime, günün saatine, enlem derecesine, yüksekliğe, zemin yansımasına, hava şartlarına göre değişmekte.

UVA ışımaları cildin zamanından önce yaşlanması gibi cilde zarar verebilir.  Yılboyu hatta bulutlu günlerde bile etkisini gösteren UVA ışınları dünya yüzeyine yansıyan ultraviyole ışınlarının % 95 ini oluşturur. Bulutlardan ve camdan geçer, acısızdır ve cildin derinine işleyerek alt katmanlardaki hücrelere ulaşır. Bu ışınlar uzun vadede hücreleri değiştirip foto yaşlanma, pigmentasyon bozukluğu (güneş lekesi),  hamilelik maskesi (melazma lekesi) güneş hassasiyeti ve cilt kanserine neden olabilir. Elastin ve kolajen liflerinin yönlerinin değişmesiyle cildin gevşeyip sıklığını keybederek çizgilerin belirginleşmesine yol açar.

UVB ışınları güneş yanığının sebebi olarak bilinir. UVB = ışınları dünyaya gelen ultrovilole ışınlarının %5 ini oluşturur. Enerjisi çok yüksek olan bu ışınlar bulutlar ya da cam tarafından durdurulabilirler, güneş yanıklarına, alerjik tepkilere ve cilt kanserine neden olabilirler.

ÇOCUKLAR İÇİN GÜNEŞTEN KORUMA

Çocuk cildi, henüz biz yetişkinlerin sahip olduğu savunma mekanizmalarına sahip değildir. Dolayısıyla çocukların cildi daha yoğun şekilde korunmalıdır ve çocuklara yönelik güneş koruyucusu yüksek SPF (Güneş Koruma Faktörü) içermelidir. Küçük çocuklar ve özellikle bebekler doğal olarak hiçbir şekilde doğrudan güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir