Güneş’ten Korunurken Dikkat

Güneş ten korunurken dikkat etmemiz gereken temel hususları bu yazıda bulacaksınız.

güneş koruyucularGüneş kendini göstermeye başladı ve güneşten korunma konusu önem kazanamaya başladı.

Bir önceki yazımızda Güneşten Korunma konusuna bir giriş yapmıştık, bu kez güneşten korunma konusunda doğru bilinen yanlışları ve dikkat etmemiz gereken temel noktaları aktaracağız.

Öncelikle Güneşten Fiziki Olarak Korunmalıyız

Yaz aylarında, özellikle saat 10:00- 16:00 arasında, güneş koruyucu kullanmadan,  güneş ışınlarının doğrudan etkisinden kaçınmalıyız. Güneş şemsiyesi, t-shirt veya güneş şapkası kullanabilir, gölgeli alanları tercih edebiliriz. Ancak yine de bu tedbirler güneş kreminin yerini tutmaz. Kendinizi güneşin uzun sürekli zararlarından korumak üzere gün ortasında yoğun güneş ışınlarından kaçının.

Doğru Koruyucu Ürünler Kullanmalıyız

Her cilt tipi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla cilt tipimize uygun ürünler seçmeliyiz. Güneş koruyucu ürünleri alırken ultraviyole A (UVA) hem de ultraviyole B (UVB)’ye karşı koruyucu olmasına dikkat edilmelidir.

Yağlı ürünler gözenekleri tıkayıp, yeni sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayabildiği için aknesi olan kişilerin akışkanlığı yüksek, su bazlı güneş koruyucu ürünleri kullanmaları öneriliyor. Kuru cildi olanların ise cilde aynı zamanda nem sağlaması için krem formunu tercih etmelerinde fayda var. Lekelenmeleri olanlar da yoğun kapatma özelliği olan özel ürünleri seçebilirler. Deniz ve havuzda uzun süre vakit geçirenler, açık havada spor yapanlar ve terlemeye meyilli kişiler suya dayanıklı anlamında waterproof özelliği olan koruyucu ürünler kullanmalılar. Çünkü bu ürünler suda kalındığında veya ıslanıldığında koruyucu etkilerini daha uzun süreyle sürdürebiliyorlar. SPF 30 içeren bir koruma ürünü ışınların yüzde 97 sini bloke ederken, SPF 50 yüzde 98’ini engelliyor.

Koruyucu ürün seçiminde belki de en önemlisi ürünlerin içeriği olup en büyük yanlışlıkta burada yapılmaktadır. Genellikle marketlerde satılan, reklamı çokça yapılan ürünler tercih edilebilmekte ya da ucuz fiyatlı olanlar kullanılmakta. Cildimiz en geniş organımız olup sürülenleri farklı bir işlemden geçirilmedikçe kana kolayca geçirebilen bir organdır. Dolayısıyla güneşin zararlı ışınlarından korunmak isterken vücudunuza daha fazla zarar verebilecek ürünler kullanmaktan kaçınmalıyız. Vücuda zararlı olduğu duyurulan pek çok güneş kremi içerik maddesine internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Seçeceğiniz ürünün içerikleri de ambalajında yazıyor olacağı için gerekli kontrolü yapabilirsiniz. Ambalajında içerik maddeleri yazmayan ürünlerden kaçınınız.

Ayrıca; Avrupa’daki standartların ve kuralların daha sıkı uygulandığını ve denetlendiğini, toplumların daha bilinçli olması nedeniyle ürünlerin  sağlığa daha az zararlı madde içerdiği gerçeğini unutmayın.

Koruyucu ürünleri satın alırken, üzerindeki son kullanma tarihlerine dikkat etmeyi sakın unutmayın. Son kullanım tarihinden sonra koruyucu ürünlerin içeriğinde bulunan aktif maddelerin etkisi ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

Kaç Faktör Güneş Koruyucu Kullanmalıyız?

Abartmayı seven bir toplum olduğumuz için güneş koruyucularda da en güçlü korumayı sağlayan yani SPF değeri en yüksek ürünleri kullanma yanlışı yapıyoruz. Oysa tenimize uygun bir koruma sağlamalıyız. Güneşten korunalım derken güneşin tüm yararlı etkilerine de kapıyı kapatmamalıyız. Aşağıdaki tablodan ten tipinize uygun koruma (SPF) faktörü seçimi yapabilirsiniz.

ten ve spf seçimi

Koruyucuyu Ne Zaman Sürmeliyiz?

Koruyucunun etkisinden tam faydalanabilmek için kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmek ve her iki saatte bir uygulamayı tekrarlamak gerekiyor. Ayrıca havuza veya denize girildiğinde bu süreyi beklemeyip, uygulamayı yenilemek şart. Aksi takdirde, güneş kremi kullananlar, kullanmayanlara göre bazı kanser türlerine ve erken yaşlanmaya daha yatkın hale geliyor. Öğle vakti yoğun güneş ışığından kaçının. Bebekleri ve küçük çocukları dik gelen güneş ışınından koruyun. Bebeklerde ve küçük çocuklarda koruyucu kıyafetlerden ve ayrıca oldukça yüksek faktörlü güneş koruyuculardan yararlanın. Güneş ürünlerinde belirtilen güneş koruma faktörü gün içinde birçok kez kullanımla uzatılamaz.

Dudak ve Göz Çevresine Dikkat

Sanılanın aksine vücudumuzdaki diğer bölgeler gibi dudak ve göz çevresi de ultraviyole ışınlardan etkileniyor. Dudak bölgesi daha korunmasız olduğu için ürünlerin deriye göre daha sık tekrarlanması gerekiyor. Göz çevresi ise oldukça hassas bir doku olduğu için bu alana özel önem verilmeyi, anti-aging özellikli koruyucu ürünlerle korunmayı gerektiriyor.

Eller, Ayaklar, Kol altları, ense ile kulakları ihmal etmemeli

Güneşten koruyucu uygulamasında eller, ayaklar, kol altları, ense ile kulaklar ihmal edilebiliyor. Oysa bu alanlara da güneş koruyucu sürülmesi gerekiyor. Saçlar dökülmüşse sprey tarzında şeffaf bir koruyucu kullanmak uygun olacaktır, bu ürünler rahatsız edici bir krem tabakası oluşturmayıp yağlanma da yapmıyor. Lekelenme ve kırışıklar yaşı gösterdikleri için ellere de ara ara koruyucu sürmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Kapalı Havalarda, Gölgede, Evde veya Arabada da Koruyucu Kullanmalı

Güneş ışınlarının ultraviyole A dalgaları pencere ve perdeler ile araba camından geçiyor. İç ortamlarda SPF’si 15 olan bir ürün yeterli… Ancak ürünün UVA korumasının da olduğuna dikkat etmeli. Evde terlenmeyeceği, suya girilmeyeceği için farklı teknolojiyle geliştirilmiş olan ve koruyucu özellikli bakım kremleri gibi ürünler de kullanılabilir.

Şemsiye altında olsak da güneş ışınları plajda kumlardan, ayrıca deniz ve havuz kenarında da sudan yansıyarak bize ulaşıyor ve ışınların yüzde 34’üne maruz kalıyoruz. Kapalı havalarda güneşi görmüyor olsak da zararlı UV ışınlarının yüzde 80’i bulutlardan süzülüyor ve derimizi etkiliyor.

Lütfen Dikkat;

Hiçbir koruyucu ultraviyole ışınların tüm dalga boylarını bloke ederek yüzde yüz koruma sağlamıyor. Bu nedenle güneşli günlerde koruyucu giysiler, şapka ve gözlük, pencere koruyucuları gibi ek önlemler almamız da çok önemli.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir