Aloe Vera’nın Yeni Adı Aloe Via

Aloe Vera ‘ya Mısırlılar yüzyıllardır  “ölümsüzlük bitkisi”, Kızılderililer ise “cennetin sihirli değneği” diyor. Peki nedir bu Aloe Vera ve neden bu kadar mucizevidir?

Aloe Vera, şaşırtıcı iyileştirme özelliklerine sahip mucizevi bir bitkidir. Yüzyıllardır kullanılan bitkiye bu özelliklerinden dolayı Mısırlılar ölümsüzlük otu adını vermişler. Kleopatra’nın güzelliğinin sırrının aslında Keçi sütü ve Aloe Vera bitkisi karışımı banyosuna borçlu olduğu rivayet edilmektedir. Yalnızca zengin ailelerin evlerinde bulunan ve firavunların mezarlarına kendileriyle birlikte gömdürdüğü bu mucizevi bitki Eski Mısır’da çok prestijli bir düğün hediyesiydi. Aloe vera bitkisi aynı zamanda Antik Yunan ve Roma toplumunun da sıklıkla kullandığı bir tedavi aracıydı.
Aloe Vera’nın 200’den fazla biyolojik olarak aktif ve doğal bileşeni vardır. Bunlar dışında da pek çok yerde kullanılır ve yiyecek olarak da tüketilir.

Doğanın en büyük armağanlarından biri olarak kabul edilebilecek aloe vera bugün de tedavi edici görevini sürdürmektedir. Dünya’nın en büyük 2 aloe vera üreticisinden birisi olan LR; aloe vera konusundaki uzmanlığı, bilimsel araştırmaları ve kalite tutkusuyla aloe vera ile uygun bitkisel içeriklerle oluşturduğu bakım ürünleri, gıda takviyeleri üretmekte, doğal ve sağlıklı bir yaşam sürmemize değer katmaktadır.

Aloe Vera Bitkisi

Aloe veraBİLGİLER

Aloe Vera;  zambak familyasına ait olmasına karşın görüntüsüyle ilk bakışta kaktüse benzeyen bir bitki. Aloe Vera; çoğunlukla Küba, Meksika (Yucatan), Brezilya, Afrika ve Kanarya Adaları gibi aylarca hiç yağmur düşmeyen aşırı sıcak yaz aylarının görüldüğü yerlerde yetişir.  Aloe Vera, yaşayabilmek için yapraklarında bol miktarda nem deposu barındırır.

Aloe Vera bitkisinin yaklaşık 250 çeşidi bulunmaktadır. Aloe Vera, ülkemizde “Sarısabır” adıyla bilinir. Aloe Barbadensis bunların arasında en çok şifalı özelliğe sahip olanıdır, fakat bu tür ülkemizde yetişmez.

Aloe Vera İçerik Maddeleri

Aloe Vera, çöl zambağı ailesine aittir ve geleneksel olarak yetiştirildikleri bölgelerde yüzyıllardan bu yana dahili ve harici kullanıma yönelik “çok yetenekli“ bir ürün olarak kullanılır. Kozmetik ve tıbbi terapiye de uygundur. Örn. su depolama, sıcak ve kuru hava şartlarında zorlu durumlarda hayatta kalma ve besin maddelerini kumlu taban kısmında depo şeklinde biriktirme yeteneği gibi farklı özellikleri sayesinde içerik maddelerini yoğun miktarda içinde barındırır. İnsan organizması üzerinde pozitif etkileri çoğu LR Aloe Vera ürünün temelini oluşturmaktadır. Nefertiti ve Kleopatra tarafından kullanıldığı bilgisi rivayetlere dayanır.

Aloe Vera’nın içindeki yararlı maddeler:

 • Vitamin ve Mineraller

Aloe Vera, A, C, E, B1, B2, B3, B6, folik asit ve kolin vitaminlerini içerir. Ayrıca, Aloe Vera özünde B12 vitamini vardır ki bu, diyetleri dolayısıyla B12 kaynakları sınırlı olan özellikle vejeteryan ve veganlar için önemlidir.
Minerallere gelince; Aloe Vera kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganez, potasyum, sodyum ve bakır içerir. Bu vitamin ve mineraller birleştiğinde metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar.

 • Enzimler

Aloe Vera, amilaz ve lipaz gibi önemli enzimleri içerir. Bu enzimler, yağ ve şeker moleküllerini parçalayarak sindirime yardımcı olurlar.

 • Aminoasitler

Aloe Vera’daki salisilik asit, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur. Üstelik; Aloe Vera, insan vücudu için gerekli olan 20’den fazla önemli aminoasitler yönünden de oldukça zengindir.

Aloe Vera’nın Faydaları

 • Şişkinlik, ülser, IBS ve kolit gibi sindirim bozukluklarını önler ve mideyi rahatlatır
 • Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder
 • Sivilceleri ve egzamayı tedavi eder
 • Deriyi nemlendirir
 • Döküntüleri ve diğer cilt rahatsızlıklarını azaltır
 • Yanıkların iyileşmesine yardımcı olur
 • Kırışıklıkları doldurur
 • Yaraları iyileştirir
 • Bağışıklığı artırır
 • Kan şekeri düzenlenmesine yardım eder
 • İdrar yolu performansını güçlendirir
 • Mide yanması ve hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olur
 • Kanın oksijen seviyesini artırır
 • Artrit iltihabı riskini azaltır, İltihaplanmayı sakinleştirir ve artrit acısını azaltır
 • Kanın akışkanlığını artırır ve bu sayede kalp damar hastalıkları riskini düşürür
 • Kalp damar performansını ve fiziksel dayanıklılığı artırır
 • Diş etlerini sağlıklı tutar.
 • Akne ve güneş yanığı tedavisinde çok işe yarar. Aloe vera iyileşme sürecini hızlandırıp hasarlı deride enfeksiyon oluşmasını önler.Ancak; aloe vera kullanımınızı küçük yaralarla sınırlı tutup, derin ve ciddi yaralarda kullanmamanız gerektiğini unutmayın; aksi takdirde aloe vera kan akışını hızlandırdığı için yarayı kötüleştirebilir.

Lütfen Dikkat!

Genelde harici cilt kullanımında herhangi bir olumsuz etki ve kısıtlama yoktur. Ancak bu bitkiye karşı olabilecek herhangi bir alerji ihtimalini ortadan kaldırmak için, ufak bir test yapabilirsiniz. Bir parça Aloe Vera jelini kolunuzun iç tarafına sürüp yaklaşık 20 – 30 dakika bekleyin. Bu sürenin sonunda eğer herhangi bir reaksiyon yoksa, aloe vera’lı ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde Aloe Vera’lı ürün tüketmekten sakının. Ayrıca 12 yaşının altındaki çocuklar da bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Aloe Vera; idrar söktürücü, laksatif, kortikosteroid, pıhtılaşma önleyici veya kan şekeri seviyelerini düşürücü diğer ilaç veya şifalı bitkilerle birlikte kullanılmamalıdır. Aloe Vera, kullanmakta olduğunuz bu tarz ilaçların veya şifalı bitkilerin etkilerini arttırıp zarar verici hale gelmelerine neden olabilir.

Tüm şifalı bitkiler veya doğal tedaviler bilinçli bir şekilde ve dikkatli kullanılmalıdır. Unutmayın, bir şeyin doğada bulunuyor olması, onu istediğiniz kadar çok kullanabileceğiniz ve bu şekilde size yararlı olacağı anlamına gelmiyor. Her şeyin bir ölçüsü vardır. Ölçülerde ve diğer bitkilerle etkileşimlerde hata yapmamak için uzmanlığına güvendiğiniz markaları tercih etmelisiniz.

LR Aloe Vera

2001’den bu yana LR da Aloe Vera’nın kapsamlı özelliklerini kendi için keşfetmiş ve aloe vera içeren, kaliteli kozmetik ürünleri ve gıda takviyeleri üretmiştir. İstisnai düzeyde yüksek miktarda Aloe Barbadensis yaprağı suyu ve seçilmiş etken madde kombinasyonları LR Aloe Vera ürünlerini içten dışa etki gösteren birer deneyime dönüştürür. Her gün cildinizi geniş yelpazeli Aloe Vera bakım ürünleriyle şımartın, LR, ayrıca bu ürünlerle optimum cilt bakımı isteğimizi de karşılıyor. LR Aloe Vera bakım ürünlerinde bitkinin yalnızca iç kısmı kullanılır. Aloe Vera’nın ekimi, suni toprak gübreleri ve böcek ilaçları kullanılmadan geleneksel ekim yöntemleriyle gerçekleştirilir. Olgunlaşmış bitkiler, özleri ve yağları bu bitkiden elde edilen jelle mükemmel şekilde bir araya getirilir ve elde edilen ürünler cilt temizliği ve bakımında kullanılır.

Üretim

Aloe Vera, bozulmamış doğal yapı içinde yer alan uçsuz bucaksız tarlalarda yetiştirilir. LR, nihai olarak sosyal projelerde de bölge olarak yer alan Meksika’nın geniş yayla plantasyonlarının birinden elde edilen bu bitkinin yaprak jeliyle ilgilenir. Bu yaprak jeli birden fazla özenli aşamadan geçerek elde edilir:

 1. Yaprakta bulunan kirin ve diğer kalıntıların yıkandığı her bir yaprağın banyolandığı mekanik temizleme aşaması gerçekleşir.
 2. Jel benzeri iç kısma ulaşmak için yeşil dış katman dikkatle üst ve alt kısımdaki yapraklardan soyulur.
 3. Presli filtre ve sonraki temizleme aşamalarıyla aloe vera yaprağının suyu çıkarılır.
 4. Pres suyu teknik olarak optimize edilmiş çerçeve şartlarına göre doldurulur ve doğrudan gönderime hazırdır. Üretim talimatnameleri IASC (Uluslararası Aloe Vera Bilim Konseyi) kriterlerine göre uygulamaya konur.
Kalite

LR, tüm ürünlerinde en yüksek kaliteyi ortaya koyar. Böylece en iyisi olma isteğiyle geliştirilmekte ve üretilmektedir. Bu nedenle, LR nihai olarak en yüksek kalite şartını karşılayan Aloe Vera yaprakları içindeki jel kısmı kullanmakta. Buna ek olarak kıymetli içerik maddelerinden tamamen yararlanabilmek için bu jel kısmı yeniden işlemekte.  Bu uygulamalar, her yıl edinilen sertifikalar ve Uluslararası Aloe Vera Bilim Konseyi’nden (IASC) tüm ürünler için alınan sertifikalarla desteklenmektedir. Başarı, yıllardır LR ürünlerinin taşıdığı IASC damgasıyla onaylanmaktadır.

Sertifikalandırma
 • IASC (Uluslararası Aloe Vera Bilim Konseyi) tarafından sertifikalandırılmıştır. IASC, Aloe Vera bitkilerinin pozitif özelliklerinin yayılması ve kullanılması için çalışan bilimsel bir bilim kuruluşudur. Maryland’deki (ABD) merkez ofisiyle IASC, Aloe Vera’lı ürünlerin kalitesini ciddi miktarda artırmak üzere sıkı önlemler alarak bu ürünlerin sertifikalandırılması fırsatını sunar.
 • DERMATEST Dermatest® firması 1978 yılında, kozmetik ürünlerini dermatolojik ve bilimsel metotlar ile incelemek ve değerlendirmek amacıyla kurulmuştur. Böylece ürünlerin kullanımı güvenilir ve etkileri ölçülebilir ve ayrıca karşılaştırılabilir hale getirilmiştir.
  “Original Dermatest®” damgası üretici ve tüketici güvenliği açısından da uygulama metotlarının anlaşılabilirliği adına bir garanti taşımaktadır. Bu damga ile ürünlerin Dermatest® tarafından test edildiği ve onaylandığı kanıtlanmaktadır.

LR Aloe Via ile  Bakımlı, Doğal ve Güzel Cilde Merhaba

LR’ın aloe vera’lı ürünlerinin markası Aloe Via’da; ister genç, ister yaşlı olun 7’den 70’e herkesin ihtiyacına yönelik ürünler mevcut.

Yüksek Aloe Vera oranı, kanıtlanmış etken maddelerin bileşimi ve bitki ekstrelerinin doğal gücü LR ALOE VIA bakım serisinin etkisini çok yönlü ve eşsiz kılıyor:

 •  Yeniler
 • Nemlendirir
 • Rahatlatır
 • Korur

üstelik paraben ve mineral yağlar içermeden.

Aloe Via’nın Öne Çıkan Özellikleri:

 • Yoğun bakım ve yenilenme için yüksek Aloe Vera oranı
 • Özel bakım ihtiyacına yönelik olarak bitkisel ekstrelerle zenginleştirilmiştir
 • Daha fazla doğallık ve etki için paraben ve mineral yağlar içermez
 • Aloe Vera’nın ve çeșitli bitkisel ekstrelerin eşsiz kombinasyonu ile 28 LR ALOE VIA ürününün patenti alınmıștır
 • Aloe Vera’nın cilde uyumlulugu tanınmıș enstitüler olan Institute Dermatest ve Derma Consult tarafından onaylanmaktadır
 • Aloe Vera Jeli ekiminden işlenmesine kadar düzenli olarak, International Aloe Science Council (IASC) tarafından kontrol edilmektedir

 

Baştan Aşağı Çok Yönlü Aloe Vera Bakımı

 • Yenilenme ve Bakım

Özellikle çok yıpranmıș ciltte Aloe Vera’nın yenileyici gücünden faydalanın. LR ALOE VIA ürünleri cildi koruyucu bir tabaka gibi kaplar, serinletir, rahatlatır ve yenilenmesini destekler.

 • Temizleme ve Bakım

Bu bitki içeriğindeki etken maddeler ile cildin nem dengesini sağlayan bir uzmandır. LR ALOE VIA içeriğindeki nemlendirici Aloe Vera ile cilde parlaklık sağlayarak cildin yumușacık olmasını sağlar.

 • Kișisel Bakım ve Koruma

Bu bitki gerçekten çok yetenekli bir bitkidir. Cildinizi sadece yenilemekle ve nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda da iltihap önleyici olarak da etki gösterir. Bu yetenekli ürünü baştan aşağıya ailece kullanmanızı öneririz.

LR Aloe Via markasıyla üretilenler ve aloe vera’lı diğer LR ürünler için ürün bazında makaleler hazırlanmakta olup, sitemizin blog sayfalarından ulaşabilirsiniz.